Stránky

streda 16. apríla 2014

Päťdesiat odtieňov sivej

Autor: E. L. James
Názov: Päťdesiat odtieňov sivej
Séria: Päťdesiat odtieňov
Diel: Prvý
Pocity po dočítaní: Čo? To takto končí prvá časť? Wtf -_-

Ošiaľ! Presne to spôsobila veľmi často skloňovaná kniha Päťdesiat odtieňov sivej. Najprv som sa zaprisahávala, že po tom nikdy nesiahnem. Bála som sa bolesti a krutého sexu o ktorom sa hovorilo. Obavy boli zbytočné... Nič v zlom, ale aj ja mám lepšiu erotickú fantáziu ako autorka. Celkom sa čudujem aj prekladu názvu. Veď ono je to Fifty Shades of Grey, akože Christian Grey a nie ako sivá. Prečo to nenazvali Päťdesiat odtieňov Greya? Sú to odtiene jeho duše a nie sivej... Nuž, je to len detail, ktorý možno nikomu inému nepríde divný.

Nedá sa povedať, že dej knihy je prudko zaujímavý. Študentka + Milionár + Sex. Toto stačí ľuďom aby z diela padli na zadok. Pritom je to hrozne plytké. Slabé dialógy, nezaujímavé prostredie, hrdinovia taktiež nič moc. Celé sa to tiahne v jednej linke. Spoznajú sa, príde sex. Na chvíľu sú od seba, potom príde ona za ním, alebo on za ňou a majú sex. Snaží sa ju presvedčiť, aby mu podpísala dohodu a on si s ňou bude môcť robiť čokoľvek v jeho herni slúžiacej na dosiahnutie orgazmu. Pri opise prvého sexu, som takmer plakala od smiechu... K deju už ani nemám čo napísať, ono to totiž dej nemá! Keď sa tam konečne objavila malá zápletka, kniha sa skončila.

Slečna Steeleová je ako hlavná hrdinka strašná.Očividne nepotrebuje k životu nič iné len orgazmus. Keď je s Greyom, myslí na Greya a keď je bez Greya, myslí na Greya. Keby aspoň na jeho osobu, ale ona myslí len na ten sex. Podľa opisu má byť Christian Grey milionár posadnutý tvrdým sexom, so ženami nechodí, len sexuje a zahrňuje ich darčekmi a pozornosťou. Asi som mala zlý výtlačok knihy... Ten Christian o ktorom som čítala, nemal chrbtovú kosť, nebol sexi, mal traumu z detstva, ktorú si vybíjal sexom a aj to nie tvrdým. Jednoducho čakala som niečo úplne iné aspoň zápletku. Ale nie, aj keď sa ona vybrala cez pol Ameriky za mamou, tak on bol na druhý deň pri nej a už bol opäť v nej.

Na druhej strane je to veľmi ľahko čitateľné. Žiadne náročné dialógy, mozog môžete kľudne odložiť na poličku, potrebovať ho totiž nebudete a pri čítaní sa dá krásne oddýchnuť. Vadilo mi, že jedna žena dokázala muža za týždeň tak zmeniť. Nie je ani ničím výnimočná a on sa z ničoho nič kvôli nej zmenil o 180 stupňov. A okrem toho, Anastázia má zrejme duševnú poruchu, večne sa rozprávala so svojou vnútornou bohyňou a podvedomím. Všetci traja by sa mohli chytiť za ruky a odsťahovať sa kamsi ďaleko. Nie je normálne aby sa jedna veta opakovala v knihe aj stokrát...

Chápem, prečo je to taký fenomén, veď takmer žiadna žena pri čítaní neostane suchá a dá sa pri tom fakt uvolniť. Keby že mám knihu hodnotiť subjektívne, dám jej štyri vločky miestami som sa dokonca bavila a klamala by som ak by som tvrdila, že ma čítanie nevzrušovalo. Objektívne by som dala vločky dve. Kniha vám fakt do života nič nedá. Nakoniec som sa rozhodla pre tri vločky a pokračovanie si niekedy určite prečítam.

Astesia

6 komentárov:

 1. Ja som nedočítala ani tento diel. Poslednú kapitolu by som už asi nezvládla :D
  Podľa mňa je to blbosť.
  Ale film si pozriem, na ten som zvedavá :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. "Všetci traja by sa mohli chytiť za ruky a odsťahovať sa kamsi ďaleko."
  Tak toto ma zabilo :DDD
  Nechápem tých, ktorí sú z toho takí namäkko :O
  Nečítala som to, avšak čítala som úryvky a ani tie ma moc nelákali :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som sa toho bála a nakoniec som sa nemala čoho :D

   Odstrániť
 3. "takmer žiadna žena pri čítaní neostane suchá" 8DDD práve toto núti každú na kúpu tejto knihy 8D som zvedavá, čo povieš na 2ku 8D
  Urob na túto knihu I can be anyone!!! 8DDD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. I can be? :D NIKDY To nie je ani len žena :D Divná to postava

   Odstrániť